Достапни линкови

logo-print

Оставка на претседателот на Долниот дом на британскиот Парламент


Претседателот на Долниот дом на британскиот Парламент Мајкл Мартин денеска објави дека си поднесува оставка, поради критиките по на скандалот со претераното трошење на британските парламентарци. Тој соопшти дека ќе ја напушти функцијата во недела, за како што рече, да се заддржи единството. Мартин е првиот претседател кој е приморан да си замине од функцијата, во последните повеќе од 300 години на британскиот Парламент.
XS
SM
MD
LG