Достапни линкови

logo-print

Десет илјади лица заболени од свинскиот грип


Светската Здравствена Организација очекува за периодот од една година да бидат произведени 4,9 милијарди дози вакцини против новиот вирус на свински грип, соопштено е во рамки на состанокот на Светската Здравствена Организација што се оддржува во Женева. Швајцарската фармацевтска компанија Новартис денеска информираше дека добила примероци од вирусот на свински грип и оти чека одобрение од СЗО за да почне со производството на вакцина. Според најновите податоци околу 10 илјади лица, во светот се заразени од новиот вирус.
XS
SM
MD
LG