Достапни линкови

logo-print

Министерот Миолошоски во неколкудневна посета на Њујорк


Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски од денеска ќе престојува во неколкудневна посета на Њујорк каде што ќе има средби со правниот тим што работи на подготовка на доказите за тужбата на Македонија против Грција пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Писмениот доказен материјал до Судот треба да биде доставен до крајот на јуни, по што на Грција и останува период од шест месеци за подготовка на нејзините докази. Министерот Милошоски демантира дека била договорена негова средба со посредникот во спорот Метју Нимиц.
XS
SM
MD
LG