Достапни линкови

logo-print

Почнува дискусијата во земјите од ЕУ за визна либерализација


Македонија ги исполнува сите услови за укинување на визите, рекол претставник на една земја членка на ЕУ, јавува агенцијата Бета. Чешкото претседателство доцна синоќа ги добило извештаите на Европската комисија за напредокот кон визната либерализација на земјите кандидатки за членство во ЕУ. Денеска за тоа прашање ќе започнат да дискутираат земјите членки на унијата. Заменик шефот на чешката дипломатија Јан Појар рекол дека треба да помине време за да се дадат конечни оценки и одлуки.
XS
SM
MD
LG