Достапни линкови

logo-print

Турскиот претседател Абдула Ѓул ќе одговара за минати незаконски дејства


Турскиот суд одлучи дека на претседателот Абдула Ѓул треба да му се суди за минати незаконски дејства, јавуваат турските медиуми. Тврдењата за наводна измама се однесуваат на 90-тите години кога Партијата на благосостојбата од каде произлезе сегашната Партија на правдата и развојот, беше обвинета во незаконско присвојување средства од државниот трезор. Ѓул во 2007-та година беше избран за претседател на Турција и тој ужива имунитет.
XS
SM
MD
LG