Достапни линкови

logo-print

Прва жена претседател во Литванија


Литванија ќе има прва жена претседател. Далиа Грибаускаите, актелна комесарка за буџет на Европската Унија, победи во првиот круг на претседателските избори во Литванија. Таа најави дека најголем предизвик ќе и биде справувањето со економската криза и корупцијата и оти ќе ја искористи нејзината стручност за извлекување на Литванија од рецесијата.
XS
SM
MD
LG