Достапни линкови

logo-print

Жестоки борби во долината Сват во Пакистан


Пакистанските безбедносни сили соопштија дека воделе жестоки борби со талибанците во градот Мингора во долината Сват. Властите ги повикаа жителите на тој град да се евакуираат. Пакистанското министерство објави дека од почетокот на офанзивата пред три недели, досега биле убиени над илјада милитанти. Според Обединетите Нации, поради борбите, околу милион луѓе ги напуштиле своите домови.
XS
SM
MD
LG