Достапни линкови

logo-print

ОН повикува на намалувањето на ризиците од природни катастрофи


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун кој денеска во Бахреин го претстави извештајот за намалување на ризиците од природни катастрофи, ги повика владите во светот да вложат повеќе напори за спасување на милиони човечки животи. Во извештајот насловен како ,,Намалување на ризиците од катастрофи, светски биланс во 2009-та година,, ОН укажува дека климатските промени, влошување на условите на животната средина и урбанистичката анархија можат да го загрозат населението ширум светот.
XS
SM
MD
LG