Достапни линкови

logo-print

Пакистанската армија убила повеќе од илјади талибанци


Пакистанското министерство за внатрешни работи соопшти дека повеќе од илјада милитанти се убиени во три-неделната офанзива на армијата против талибанските бунтовници на северот од земјата. Операцијата на безбедносните сили започна минатиот месец откако талибанците воспоставија контрола во неколку области на северозападот од Пакистан. Неколку илјади цивили од Долината Сват, ги напуштија своите домови поради судирите меѓу армијата и талибанците.
XS
SM
MD
LG