Достапни линкови

logo-print

Претседателски избори во Литванија


Литванците би можеле да изберат прва жена претседател на оваа Балтичка земја, на денешните претседателски избори. Анкетите покажуваат дека Далиа Грубскате има најголеми шанси да го замени сегашниот претседател Валдас Адамкус, кој два мандата беше на оваа функција. Победникот мора да освои најмалку 50 отсто од гласовите доколку сака да го избегне вториот круг гласање предвиден за 7 јуни.
XS
SM
MD
LG