Достапни линкови

logo-print

За прв пат четири жени во Парламентот во Кувајт


За прв пат во Кувајт четири жени обезбедија место во Парламентот, покажуваат денеска објавените резултати од парламентарните избори што се оддржаа вчера. Вкупно 16 жени учествуваа во трката за 50 члениот кувајтски парламент. Жените во Кувајт за прв пат во 2005-та година добија право да гласаат и можност да се кандидираат на избори, но досега не успеваа да обезбедат место во Парламентот.
XS
SM
MD
LG