Достапни линкови

logo-print

Медведев загрижен за приближување на НАТО до руските граници


Рускиот претседател Димитриј Медведев изрази загриженост поради приближувањето на НАТО кон руските граници, и ја повика Алијансата да им се врати на принципите дефинирани на самитот во 2002-та година, кога беше потпишан договорот за статусот на Москва во Советот НАТО-Русија. За да напредуваме по прашањето за безбедноста, не треба да се носат нови идеи, туку да ги примениме веќе донесените, изјави Медведев кој воедно го повтори неодобрувањето на Русија за НАТО воените вежби во Грузија.
XS
SM
MD
LG