Достапни линкови

logo-print

Индискиот премиер Манмохан Синг прогласи победа


Индискиот премиер Манмохан Синг прогласи победа на парламентарните избори во земјата, посочувајќи дека гласачите и дале огромна поддршка на Коалицијата предводена од неговата Партија на Конгресот. Индиските медиумите јавуваат дека резултатите во корист на Конгресната партија се темелат врз преброени 70 отсто од гласовите. Според досега преброените гласови, како што јавуваат медиумите оваа коалиција би можела да има 258 од вкупно 543 места во парламентот, наспроти 160-те на националистичката хиндуистичка Бхаратија Џаната Партија. Конечните резултати од изборите, Изборната комисија треба да ги соопшти во текот на денов. Маратонските избори во пет фази во Индија, траеа речиси еден месец.
XS
SM
MD
LG