Достапни линкови

logo-print

Организациите за човекови права разочарани од Обама за Гунатанамо Беј


Организациите за човекови права реагираа разочарано на одлуката на американскиот претседател Барак Обама за обнова на некои воени судења на осомничени за тероризам на Гуантанамо Беј. Негативно реагираа Хјуман Рајтс Воч, Амнести Интернешенел и Американската граѓанска либерална унија за која воената комисија е нелегална и неуставна. За овие организации тоа е враќање на воениот комисиски систем применет од Претседателот Џорџ Буш. Претседателот Обама пак изјави дека новите правила на обвинетите ке им се обезбеди фер судење.
XS
SM
MD
LG