Достапни линкови

logo-print

На изборите во Индија води Конгресната Партија


Според првичните рани пребројувања на изборите во Индија води коалицијата предводена од Конгресната партија на премиерот Монмохан Синг пред националистичката хинду опозиција односно Џаната партијата. Сепак е неизвесно дали владеачката коалиција ке има апсолутно мнозинство да формира влада. Над 700 милиони луѓе имаа право на глас на повеќе фазните избори кои во Индија се одржуваа еден месец.
XS
SM
MD
LG