Достапни линкови

logo-print

Повеќе од еден милион раселени лица од северозападен Пакистан


Агенцијата за бегалци на ОН соопшти дека дополнителни 830 илјади цивили го напуштиле северозападот од Пакистан, каде армијата води битки против талибанските бунтовници. Претходно, половина милион лица го напуштија овој регион. Комесарот за бегалци при Обединетите Нации Антонио Гутерас, при посетата на бегалскиот камп изјави дека Пакистан има потреба од голема меѓународна помош за справување со трагедијата.
XS
SM
MD
LG