Достапни линкови

logo-print

Големи протести во Романија поради економската криза


Неколку десетици илјади луѓе протестираат денеска во главниот град на Романија, Букурешт, поради последиците од економската криза. Протестите се во организација на Националниот синдикален блок, една од најголемите синдикални организации во земјата, која бара зачувување на работните места и пониски цени за производите. Синдикалците бараат од романската влада да излезе и со конкретни анти-кризни мерки.
XS
SM
MD
LG