Достапни линкови

logo-print

Започна процесот против бившиот израелски Претседател Моше Кацав


Во Тел Авив денска започна судењето на бившиот израелски претседател Моше Кацав за силување на поранешна соработничка и други сексуални престапи. Шеесет и три годишниот Кацав најави дека ќе се изјасни како невин по обвинението. Кацав поднесе оставка две недели пред крајот на неговиот мандат во 2007 година, но потоа го отфрли договорот со обвинителството. Доколку биде прогласен за виновен бившиот максималната казна за бившиот израелски претседател би изнесувала 16 години затвор.
XS
SM
MD
LG