Достапни линкови

logo-print

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган во посета на Азербејџан


Турција денеска упати ветување до Азербејџан дека нема да ја отвори својата граница со Ерменија се додека Ереван не престане да се меша по прашањето за спорниот регион Нагорно Карабах. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ова го изјави по денешната средба во Баку со претседателот на Азербејџан Илхам Алиев. Турција во 1993-та година ја затвори границата со Ерменија во знак на поддршка на Азербејџан, кој е во конфликт со Еременија околу регионот Нагорно Карабах.
XS
SM
MD
LG