Достапни линкови

logo-print

За Словенија неприфатлив предлогот на ЕУ


Словенија објави дека ќе го отфрли предлогот на Европската унија да се прибегне кон меѓународна арбитража за решавање на граничниот спор со Хрватска, освен ако Брисел не ги прифати словенечките предлози за промени, изјави премиерот Борут Пахор. Тој истакна дека Љубљана ќе ги испрати во Европската комисија промените што ги предлага, но не откри повеќе детали. Минатата седмица хрватскиот Парламент го усвои предлогот на ЕУ за меѓународна арбитража за решавање на спорот, кој ги блокира преговорите на Хрватска за членство во ЕУ.
XS
SM
MD
LG