Достапни линкови

Први билатерални средби на претседателот Иванов


Претседателот Ѓорѓе Иванов со хрватскиот претседател Стипе Месиќ

Претседателот Ѓорѓе Иванов со хрватскиот претседател Стипе Месиќ

По свеченото превземање на функцијата, Иванов имаше и билатерални средби со своите колеги. По средбата со албанскиот претседател Бамир Топи, албанскиот претседател изрази разочарување, заради неприсуството на косовскиот претседател Фатмир
По признавањето на Косово од земјите на Балканот и пошироко и во духот на поддршката од меѓународните партнери, повеќе од потребно е на идните тркалезни маси да биде и претседателот Сејдиу
Сејдиу.

„По признавањето на Косово од земјите на Балканот и пошироко и во духот на поддршката од меѓународните партнери, повеќе од потребно е на идните тркалезни маси да биде и претседателот Сејдиу.“

Иванов и хрватскиот птретседател Стипе Месиќ се согласија дека Европската Унија и НАТО се клучни надворешно-политички приоритети на Македонија и Хрватска

„Соработката меѓу Македонија и Хрватска ќе придонесе за европско обединување, бидејќи колку повеќе ние соработуваме толку повеќе ќе бидеме прифатливи и за другите земји.“

Ѓорѓе Иванов е четврти претседател на Република Македонија. За разлика од неговите петгодишниот мандат го почна во новите работни простории што се наоѓаат во вилата „Анекс“ на Водно.
  • 16x9 Image

    Пелагија Стојанчова

    Новинарската кариера ја започна како радио водител на музичка емисија во локалното радио во Кратово. Во 2008 година работеше како новинар за култура и образование во бесплатниот дневен весник Шпиц. Од јануари 2009 работи како дописник за Радио Слободна Европа.

XS
SM
MD
LG