Достапни линкови

logo-print

Хјуман Рајтс Воч против пресудата на шиитите во Бахреин


Хјуман Рајтс Воч ги повика властите во Бахреин да не ги осудуваат на смртна казна и доживотен затвор шиитите кои се обвинети за наводното убиство на две безбедносни лица. Според организацијата судењето на седумте обвинети лица, од кои четворица осудени на смртна казна, траело помалку од две недели. Тие се првите цивили кои биле осудени од специјален воен суд по немирите во март, кога шиитските демонстранти бараа демократски реформи во Бахреин.
XS
SM
MD
LG