Достапни линкови

logo-print

Грчката Влада се закани со санкции за домашните фудбалски лиги


Грчката Влада предупреди денеска дека ќе престане да ги финансира домашните професионални фудбалски лиги во следната сезона доколку националната федерација не ги промени дисциплинските закони во обид да запре насилства во тој спорт. Заменикот министер за култура и туризам задолжен и за спорт, Јоргос Никитијадис изјави дека државата е посветена на борба против насилствата на спортските натпреварувања. „Побаравме од Фудбалската федерација да ги промени дисциплинските закони на следното генерално собрание и, доколку тоа не биде направено, државата ќе ги запре средствата за грчките фудбалски лиги“ изјави Никитијадис.
XS
SM
MD
LG