Достапни линкови

logo-print

Одложен планот за трансфер на власта во Јемен


Али Абдула Салех

Али Абдула Салех

Имплеметирањето на планот на персиските држави за постепен трансфер на власта во Јемен беше одложено денеска поради тоа што претседателот одби да го потпише документот. Согласни предлогот, Али Абдула Салех требаше да назначи премиер од опозицицијата кој би бил на чело на т.н. транзициска влада, се` до претседателските избори. Салех е на лидерската позиција веќе 30 години. Во Јемен избиваат протести во знак на незадоволство од неговата работа.
XS
SM
MD
LG