Достапни линкови

logo-print

Србија нема гарантирано кандидатски статус за ЕУ


Влада на Србија

Влада на Србија

Српскиот вицепремиер за евроинтеграции Божидар Ѓелиќ изјави дека на Србија не и е загарантиран кандидатскиот статус за членство во ЕУ до крајот на годинава и дека добивањето статус ќе биде резултат на голем реформски напор и посветеност кон соработката со Хашкиот трибунал.
Тој, во интервју за Блиц, изјави дека недоволно позитивен извештај од главниот хашки обвинител Серж Брамерц би можел значително да го загрози добивањето кандидатскиот статус за ЕУ.
На прашањето дали е реално да се очекува барем датум за почеток на преговорите, српскиот вицепремиер истакна дека тоа е „многу високо скалило“
XS
SM
MD
LG