Достапни линкови

logo-print

Над 60 лица биле вчера убиени во Сирија


Дамаск - 29 Април

Дамаск - 29 Април

Сириските групи за човекови права соопштија дека безбедносните сили убиле над 60 луѓе во Сирија, за време на вчерашните демонстраци против режимот на претседателот Башар ал-Асад е. Според Савасија и сириската опсерваторија за човекови права уубиствата се случиле за време на протестите во Дера, Ристин, Латакија, Хомс и Кадам. Сириските власти соопштија дека девет припадници на безбедносните сили биле убиени во петокот од страна како што ги нарекоа "терористички групи". Сириската државна новинска агенција САНА јави дека безбедносните сили притвориле 156 лица во близина на Deraa. Крвопролевањето дојде како илјади Сиријци излегоа на улиците ширум земјата по петочната молитва со цел да побараат повеќе права и слободи и повлекување на Претседателот Асад.
XS
SM
MD
LG