Достапни линкови

logo-print

На Питер Фејт му истекува мандатот на Косово


Питер Фејт

Питер Фејт

Новиот претставник на Европската унија на Косово ќе биде избран во наредните три месеци, отако утре му истекува мандатот на сегашниот пратеник во Приштина Питер Фејт. Според дипломатски извори во Брисел, во тој преоден периоддолжноста веројатно ќе ја извршува Фернандо Џентилини, искусен дипломат во кабинетот на високата претставничка на Европската унија за надворешна политика Кетрин Ештон.
XS
SM
MD
LG