Достапни линкови

logo-print

Обама ќе присуствува на лансирањето на Ендовер во вселената


Ендовер во вселенскиот центар Кенеди

Ендовер во вселенскиот центар Кенеди

Американскиот претседател Барак Обама со своето семејство вечерва ќе присуствува на лансирањето на вселенскиот брод Ендевор од вселенскиот центар Кенеди во Флорида.
Конечната станица на Ендевор е Меѓународната вселенска станица, а ова е претпоследниот лет во вселената пред НАСА да ја заврши својата мисија , оваа лето. На лансирањето ќе присуствува и Габриел Гифордс, сенаторката која во јануари годинава беше сериозно повредена во престрелка во Аризона. Нејзиниот сопруг Марк Кели, ќе командува со Ендевор на неговата конечна мисија.. НАСА ќе ја затвори својата вселенска програма со лансирањето на вселенскиот брод Атлантис.
XS
SM
MD
LG