Достапни линкови

logo-print

Повредени 27 лица на предизборен собир во Турција


Непознат маж денеска стрелал кон учесници на предизборна средба во ресторан во турскиот град Самандаг, при што беа повредени 27 луѓе. Двајца од повредените се наоѓаат во критична состојба. Засега не се познати причините за инцидентот. Меѓу повредените се наоѓа и кандидат за пратеник од редовите на опозициската Народнорепубликанска партија. Напаѓачот успеал да избега, а полицијата трага по него. Парламентарните избори во Турција се закажани за 12 јуни
XS
SM
MD
LG