Достапни линкови

logo-print

Четиринаесетмина загинати во експлозија во Мароко


од местото на експлозијата

од местото на експлозијата

Министерството за внатрешни работи на Мароко соопшти дека четиринаесетмина загинале во експлозија во кафуле во градот Маракеш а дваесетмина се повредени. Во соопштението на државната институција се наведува дека станува збор за напад кој е опишан како криминален акт. Меѓу загинатите има и странци. За сега не се познати повеќе детали за инцидентот. Претходно, медиумите јавија дека експлозијата била предизвикана од блокада во плинскиот систем во зградата. Маракеш е популарна туристичка дестинација во Мароко.
XS
SM
MD
LG