Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ загрижени за медиумскиот плурализам во Белорусија


Дуња Мијатович

Дуња Мијатович

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми Дуња Мијатович изрази загриженост за тужбите на белоруските власти со кои се бара затворање на два независни весници во земјата. Владината иницијатива за укинување на печатените медиуми следи по неколку предупредувања за нивното известување за бомбардирањето во метрото во Минск и претседателските избори во Белорусија. „Ваквиот потег на белоруските власти за замолчување на само неколку преостанати критички гласови во земјата, дополнително ќе го уништи медиумскиот плурализам“ изјави Мијатович.
XS
SM
MD
LG