Достапни линкови

logo-print

Изостана договор за резолуцијата за осуда на насилството во Сирија


Петнаесете земји членки на Советот за безбедност на Обединетите нации не успеаја да постигнат договор за заедничката резолуција со која би се осудиле насилствата на сириските власти врз демонстрантите во кои загинаа стотици луѓе. Русија и Кина беа против усвојувањето на резолуцијата што ја иницираа Велика Британија, Франција, Германија и Португалија со која би се осудиле интервенцијата на војската и отворањето оган врз демонстрантите во Сирија. Рускиот заменик амбасадор во Обединетите нации Александар Панкин изјави пред Советот за Безбедност дека Москва не верува дека случувањата во Сирија претставуваат закана за меѓународната безбедност и предупреди дека надворешната интервенција во кризата може да доведе до граѓанска војна.
XS
SM
MD
LG