Достапни линкови

logo-print

Русија ја бара белоруската компанија за гас во замена за заем


Русија потврди дека бара начини за превземање на целосна контрола над белоруската компанија за дистрибуција на природен гас. Тоа е дел од условите кои руските власти ги поставуваат за обезбедување на итен заем за Белорусија. Новинската агенција „Интерфакс“ ја пренесува изјавата на рускиот амбасадор во Минск Александар Суриков, кој вели дека Русија бара 50 процентен удел во компанијата Белтрангас, фирма во која половина од капиталот веќе е во сопственост на рускиот државен „Газпром“. Инаку, Белорусија бара 3 милијарди американски долари помош од Русија.
XS
SM
MD
LG