Достапни линкови

logo-print

Македонците се против нуклеарната енергија


Мнозинството граѓани на Македонија се против употреба на нуклеарна енергија како начин за производство на електрична енергија, покажува анкетата што ја спроведе „Брима Галуп Интернешнл“ по катастрофалниот земјотрес и цунамито во Јапонија, и радиоактивното зрачење од нуклеарната централа „Фукушима“. Против нуклеарна енергија се изјасниле 71 отсто од анкетираните Македонци, 19 проценти ја поддржуваат, а 10 отсто немаат мислење за тоа. За споредба, пред земјотресот во Јапонија и случувањето со „Фукушима“, атомската енергија како начин за производство на струја ја поддржувале 21, а против биле 67 отсто од македонските граѓани. Единаесет проценти немале конкретно мислење. За земјотресот во Јапонија слушнале 98 отсто од анкетираните Македонци, а 89 проценти знаат за истекувањето на радијација од нуклеарната централа „Фукушима“.
XS
SM
MD
LG