Достапни линкови

logo-print

Готовина одбил иницијатива за именување на плоштад по него


од протестите за подршка на Анте Готовина

од протестите за подршка на Анте Готовина

Хрватскиот генерал Анте Готовина им се заблагодари на жителите на Сплит за иницијативата тој да биде прогласен за почесен граѓанин, како и според него да се именува еден градски плоштад или улица, но побара од нив тоа да биде оставено за некои подобри времиња, изјави заменик градоначалникот на Сплит Јуре Шундов. „Готовина, кого Хашкиот трибунал неодамна го осуди на 24 години затвор за извршени злосторства во операцијата „Бура“, побара со предметот да не се оди понатаму, така што за него нема да одлучуваат ниту Комисија ниту Градскиот совет“ рече Шундов, додавајќи дека верува оти „граѓаните ќе имаат разбирање за таквиот став на генералот“. Шундов со Готовина контактирал преку заедничкиот пријател Жељко Дилбер, кој е овластен да го пренесе ставот на хрватскиот генерал.
XS
SM
MD
LG