Достапни линкови

logo-print

Премиерот на Ирак обвини политичари за убиствата на воени лица


Нури ал Малики

Нури ал Малики

Премиерот на Ирак Нури ал Малики рече дека политичари стојат зад убиствара на три воени лица. На прес конференција во Багдад Малики не наведе имиња, но рече дека политички партии биле инволвирани во убиствара. „Секако ова е дело на Ал Каеда, но има и политички атентати“. Во изминативе неколку дена тројца високорангирани ирачки функционери беа застрелани во Багдад.
XS
SM
MD
LG