Достапни линкови

logo-print

Ватикан повика на формирање Палестинска држава


Папата Бенедикт 16 кој денеска пристигна во Израел во рамките на неговата турнеа на Блискиот Исток повика на формирање палестинска држава како дел од решението на израелско палестинскиот конфликт. Ватикан е за постоење две држави решение на кое му се противи новата израелска влада и покрај проитисокот од Вашингтон и сојузниците. Во Израел тој ќе ги посети светите места на христијаните, евреите и муслиманите. Се очекува Бенедикт 16 да упати порака за дијалог меѓу религиите и мир на Блискиот исток.
XS
SM
MD
LG