Достапни линкови

logo-print

САД остануваат посветени на договорот за повлекување од поголемите ирачки градови


Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес Ненси Пелоси изјави дека Соединетите Држави остануваат посветени на договорот за повлекување на американските сили од поголемите ирачките градови од крајот на јуни. Пелоси која денеска допатува во ненајавена посета на Ирак, по средбата со ирачкиот премиер Нури ал Малики и ирачките парламентарци изјави дека поради намаленото воено присуство, ќе биде потребно засилено присуство на известувачките служби, како и силен политички агажман од страна на Соединетите Држави. Ирачкиот премиер пак истакна дека повлекувањето на американските трупи нема да се одрази врз безбедноста во земјата.
XS
SM
MD
LG