Достапни линкови

logo-print

Протести на студентите во Авганистан поради цивилните жртви


Неколку стотици студенти денеска започнале протест во главниот авганистански град Кабул, изразувајќи го незадоволството од американските воздушни напади спроведени минатата недела, во кои според авганистански претставници загинале најмалку 100 цивили. Студените извикувале анти-американски слогани и побарале утврдување на одговорност на армиските сили, виновни за загинувањето на цивилно население.
XS
SM
MD
LG