Достапни линкови

logo-print

Американските војници скоро целосно повлечени од ирачките градови


Американскиот главен командант во Ирак генерал Реј Одеирно изјави дека американските војници се подготвуваат на повлекување од сите ирачки градови до крајот на јуни годинава што е во согласност со договорот меѓу двете земји. Тој прецизира дека американските сили веќе биле надвор од градовите, освен од Багдад и Мосул, каде што се уште имало сунитски милитанти и приврзаници на Ал Каида. Американските трупи би требало целосно да се повлечат од Ирак до крајот на две илјади и единаесетата година.
XS
SM
MD
LG