Достапни линкови

logo-print

Јадранската група очекува скорешен прием на Македонија во НАТО


Земјите на Јадранската повелба изразија денеска надеж дека Македонија набрзо би можела да му се приклучи на НАТО. Петте членки на Повелбата, Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора и Македонија, од состанокот во Тирана на кој присуствуваше и Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Схефер издадоа заедничко соопштение во кое се изразува надеж дека не е далеку денот кога и Скопје ке и се приклучи на Алијансата. На самитот на НАТО во Букурешт во април 2008, поради спорот со Грција околу името, Македонија не стана полноправна членка на НАТО заедно со Албанија и Хрватска.
XS
SM
MD
LG