Достапни линкови

logo-print

Србија побарала од Франција екстрадиција на Агим Чеку


Белград денеска побарал од Париз да го екстрадира поранешниот косовски премиер Агим Чеку кој беше испратен во Франција откако вчера беше протеран од Колумбија. Властите во Париз, како што јави АФП дале објаснување дека не го привеле Чеку оти тој не е судски гонет во Франција. Француски дипломат навел дека од Чеку набргу било побарано да ја напушти Франција. Според весникот Данас, Чеку заминал за Хрватска, бидејќи поседува хрватски пасош. Колумбиските власти вчера го протераа Чеку, кого Србија го бара преку Интерпол заради воени злосторства.
XS
SM
MD
LG