Достапни линкови

logo-print

Пакистанската армија ја продолжува офанзивата во Сват


Во долината Сват продолжуваат борбите меѓу владините сили на Пакистан и милитантите во кои армијата користи и хеликоптери и авијација. Се јавува за 12 загинати милитанти, а вчера пак загинале 10, а биле ранети 9 војници. Пакистанскиот премиер Јусуф Раза Џилани изјави дека наредил елиминирање на милитантите и терористите во долината Сват. Нивната активност против мирот и стабилноста на Пакистан ја принуди владата да превземе решителни мерки, порача Џилани. Хуманитарните организации предупредија на интензивирање на хуманитарната криза во регионот од кој бегаат десетици илјадници луѓе.
XS
SM
MD
LG