Достапни линкови

logo-print

Триесетина повредени во протестите во Тбилиси


Триесетина луѓе биле повредени во вчерашните судирите меѓу приврзаниците на опозицијата и полицијата во грузискиот главен град Тбилиси. Полицијата употребила палки во растерувањето на демонстрантите кои, според грузиските власти, се обиделе да влезат во една полициска станица каде што биле приведени тројца опозициски активисти. Тие денеска биле ослободени. Опозицијата веќе еден месец протестира, барајќи оставка на претседателот Михаел Саакшвили кого го обвинува за политичката и економската криза во земјата.
XS
SM
MD
LG