Достапни линкови

logo-print

Претпоследна фаза на изборите во Индија


Во Индија денеска се гласа во четвртата од петте фази на општите избори во таа земја. Денеска гласаат над девеесет милиони луѓе за осумдесет и пет пратеници во долниот дом на парламентот во кој има петстотини четириесет и три места. Во досегашните фази битката главно се водеше меѓу владејачката Конгресна коалиција и опозиционата Хинду националистичка партија Баратија Џаната. Резултатите од изборите се очекуваат кон средината на месецов.

XS
SM
MD
LG