Достапни линкови

logo-print

Се утврдува дали свинскиот грип бил причина за смртта на пациентка на Косово


Косовските здравствени власти соопштија дека пациентката која во текот на ноќта почина во болница во Приштина, најверојатно не починала од новиот вирус на свински грип. Две од извршените анализи во Приштина биле негативни, а третата анализа која треба да го даде одговорот ќе биде извршена надвор од Косово. Претходно беше соопштено дека пациентката била примена во болницата со проблеми во срцето и болки во белите дробови, карактеристични симптоми на новиот вирус. Здравствените институции на Косово по овој случај ги засилија мерките.
XS
SM
MD
LG