Достапни линкови

logo-print

Косово на чекор од членство во ММФ


Косовскиот министер за финансии Ахмет Шаља изјави дека Косово го делат само неколку часа од членството во ММФ. Тој истакна дека Приштина очекува официјална потврда за неколку дена, кога ММФ и Владата на Косово ќе можат да објават заедничка декларација за резултатите бидејќи гласањето е тајно. Доколку Косово стане член на ММФ, тоа ќе биде прво зачленување во меѓународна институција од прогласувањето независност во февруари 2008-та година
XS
SM
MD
LG