Достапни линкови

logo-print

ОН бараат отштета од Израел за нападнати објекти во Газа


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун денеска во Њујорк ќе се сретне со израелскиот претседател Шимон Перез. Бан Ки Мун побара од Израел отштета за нападите врз објекти на ОН во Газа. Истрагата на ОН покажала дека муницијата која е употребена во нападите била израелска. Израел негираше дека намерно ги напаѓале овие објекти, со објаснување дека биле приморани да делуваат против екстремистите кои ги користеле објектите за да се скријат.
XS
SM
MD
LG