Достапни линкови

logo-print

Лукашенко нема да учествува на самитот на ЕУ


Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко нема да учествува на состанокот на Европската Унија што неделава ќе се оддржи во Прага. Во соопштението од белоруското министерство за надворешни работи е наведено дека Белорусија на самитот ќе биде преставена од заменикот премиер и министерот за одбрана. На самитот во Прага ќе се разговара за подобрување на економската и енергетската соработка меѓу земјите од ЕУ и Украина, Азербејџан, Ерменија, Грузија, Молдавија и Белорусија.
XS
SM
MD
LG