Достапни линкови

logo-print

Спречен заговор за воен удар во Грузија


Министерот за одбрана на Грузија Давид Шикарулидзе изјави дека бил откриен заговор за воен удар во воената база Мукхровани во близина на главниот град Тбилиси. Засега не е јасно дали обидот бил во тек или е спречен пред да почне. Според Шикуралидзе, нападот бил временски определен да се совпадне со утрешниот почеток на воените вежби на НАТО на кои им се противи Русија. Портпаролот на министерството за одбрана Шота Утиашвили изјави дека едно лице било уапсено и ја обвини Русија за вмешаност.
XS
SM
MD
LG